O autorze
Wanda Nowicka. Wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka. Prezeska stowarzyszenia Równość i Nowoczesność (RóNo). Posłanka na Sejm i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum. Przez 20 lat prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była ekspertką WHO. Autorka raportów, a także wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Wykładala w szkole Gender Mainstreamingu PAN. Laureatka nagród za swoją działalność w kraju i za granicą. Nowicka z wykształcenia jest filolożką klasyczną.
www.wandanowicka.eu

Sejmowy wyścig o związki partnerskie

Janina Paradowska skrytykowała dziś na antenie radia TOK FM partie polityczne, które jej zdaniem ścigają się w składaniu projektów ustaw, m.in. o związkach partnerskich. Nie chcą zaś usiąść do negocjacji, by stworzyć jeden wspólny projekt, który rozwiązałby problem i został zaakceptowany przez Sejm.

Zgadzam się z Janiną Paradowską, że w wielu przypadkach partie polityczne prowadzą swoisty wyścig o to czyj projekt ustawy jako pierwszy trafi do laski marszałkowskiej. Nie myślą o koalicjach czy kompromisach, pozwalających na załatwienie sprawy, tylko o efekcie wizerunkowym.

Nie zgadzam się z Janiną Paradowską, że w przypadku ustawy o związkach partnerskich posłowie woleli prowadzić „wyścig na projekty” niż porozumieć się i stworzyć jeden wspólny. Do tego, by mogli wspólnie pracować nad takim projektem potrzebna jest bowiem sejmowa debata. Piątkowym głosowaniem posłowie uniemożliwili jednak jej przeprowadzenie. Sejm takim pracom powiedział zdecydowane NIE, głosami konserwatystów Platformy Obywatelskiej, którzy przy tej okazji zablokowali projekt własnego kolegi z partii.

Posłowie zapomnieli o tym, że prace tego typu pozwoliłyby na poznanie stanowisk każdej ze stron. Umożliwiłyby wypracowanie pierwszych wspólnych wniosków. Pozwoliłyby też na dalsze prace sejmowe, w efekcie których mógłby powstać jeden zaakceptowany przez większość sejmową projekt.
Mam nadzieję, że w wyniku tego skandalicznego głosowania, które uniemożliwiło prawdziwą dyskusję nad złożonymi projektami, posłowie pójdą wreszcie po rozum do głowy i siądą do stołu, by spokojnie i merytorycznie pracować nad projektem tak ważnego aktu prawnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...